Bahçeniz için ekonomik fikirler

Bahçenize, bahar geliyor…
17 Haziran 2016
Bahçenize, bahar geliyor…
17 Haziran 2016

Bahçeniz için ekonomik fikirler

Ekonomik ve yaratıcı önerilerle bahçenizde harikalar yaratabilirsiniz. Nasıl mı? İşte cevaplar…

  • Eğer bahçede boş bir duvarınız varsa görsel ilgi ve doku katmak için kolaylıkla değerlendirebilirsiniz. Yukarıdan saksı içinde sarmaşıklar sarkıtabilirsiniz. Duvar dibinde toprak alanınız varsa sarmaşıkları toprağa dikebilirsiniz. Duvara asabileceğiniz dekoratif saksılara renkli bitkiler koyabilirsiniz. Boş duvara asacağınız ayna ışık ve yansıtma efekti yaratır. Ayna ayrıca mekanı geniş gösterir. Üstelik şık bir çerçeve ile mekana şıklık kazandırırsınız.
  • Mobilya sizin için pahalı bir yatırım olabilir. Düşük maliyetli, kendinizin yapabileceği banklar veya sedirler renkli yastık minderlerle çok hoş görünecektir. Böyle bir oturma köşesi size yıllardır yaşanan eski bir köy evini hatırlatabilir. Dinlenme alanlarında kullanacağınız kumaşlar ile çeşitli dekoratif şekiller yaratabilirsiniz.
  • En pratik ve ekonomik yol o yöreye ait iklimin şartlarına uygun olanlarını seçmenizdir. Böylece bakım riski almadan garantili bitki kullanmış olursunuz. Bu bitkiler size daha sonra sorun çıkarmayabilir.
  • Tohum ekimi yaparak uygun bütçeye bitki elde edebilirsiniz. Önemli olan tohumların çeşitliliği, bayat olmaması ve uygun toprağa yeteri miktarda atılmasıdır. Tohum paketlerini komşu bahçelerle paylaşarak daha çok çeşit elde etme ve tasarruf yapma imkanınız da olur.
  • Gül en çok sevilen çiçekli bitkilerdendir. İyi bir bakımla uzun yıllar bahçenizi renklendirir. Çeşitli ponpon güller, çardak gülleri, sarmaşık gülleri rengarenk mekana hem hoşluk hem koku katar.
  • Ev yapımı doğal ilaçlarla bazı hastalıkları ekonomik olarak çözebilirsiniz. Hem doğaya zarar vermezsiniz hem de organik mücadele ile çevreye katkı sağlarsınız. Önemli olan hastalığı başında yakalayarak daha basit çözümlerle sonuca ulaşabilmenizdir.
  • Kurumuş bir ağaç, kuru dalları ile son derece değişik bir dekorasyon objesidir. Atmayın, kullanın. Evde kullanmadığınız pek çok eşyanızı bahçeye saksı olarak yerleştirebilir, içine bitkiler dikebilirsiniz. Eski şifonyerler, çekmeceler, mutfak malzemeleri, çizmeler veya şapkalar mekanda şık detaylar oluşturur.
  • Her zaman bahçenizde hastalık problemleri yaşayabilirsiniz. Bu, doğanın bir parçasıdır. Hüner hastalık yayılmadan erken teşhis etmeniz ve önleminizi alabilmenizdir. Bu yüzden her gün bahçenizde bitkilerinizi gözle takip edip, her türlü olumsuz değişikliği fark etmeniz gerekir. Böylece hem ilaçlama masrafından kurtulursunuz hem de bitki ölümleri yaşamazsınız.
  • Bahçenin bazı yerlerinde beton olabilir. Beton zemini herhangi bir taş malzemesi ile değiştirmek yerine, önce kalın bir fırça ile temizleyip daha sonra istediğiniz renk ve desende boyayabilirsiniz . Böylece ekonomik yolla değişik zemin desenleri ve renkler bahçenizi eğlenceli bir hale getirebilir.
Send this to a friend