Hayatımız Sigortalı – Röportajı

Home Art – Röportajı
2 Temmuz 2016
Her şeyin fazlası zarar!
19 Ağustos 2016
Home Art – Röportajı
2 Temmuz 2016
Her şeyin fazlası zarar!
19 Ağustos 2016

* Yosun duvar nedir?

Hollanda, Almanya, Fransa, İspanya gibi Avrupa ülkelerinin yanı sıra Latin Amerika ve hatta Japonya’da da  yaygın bir şekilde kullanılan sistemdir aslında. Özellikle iç mekanda ışık almayan, bitkilerin yaşama olanağının hiç olmadığı noktalarda sıkça tercih edilen bir çalışmadır. Biliyorsunuz ki bitkilerin olmazsa olmazları olan gün ışık ve sudur. Bu gibi karanlık ışık almayan yerlerde bitkileri yaşatmak maalesef ki imkansız olmaktadır. Bu gibi noktalarda yosun duvarlar tam olarak  ihtiyaca cevap verebilen en makul çözüm şeklini almıştır.

Yurt dışından ithal edilen bu yosunlar, 8 yıl boyunca bozulmadan duvarları süslüyor. Hem de hiç bir bakıma ve sulamaya ihtiyaç duymadan. Nasıl mı? Bu yosunlar çeşitli mineral ve tuzlarla işlemlerden geçirilerek mumyalanıyor. Bu işleme şoklama da deniliyor. Yani yapılan işlemi özetleyecek olursak, burada yapılan işlemle bitkinin su alışverişini sağlayan  su iletim demetlerinin, suyu dışarıya salmasının önüne geçiliyor. Bu sayede bitki ilk günkü tazeliğinde uzun yıllarca kalabiliyor.

Ve bu sistemle yeşillenen duvarlar 8 sene boyunca hiç bir bakım ve sulama yada ışık alıp almama derdi olmadan yaşayabiliyorlar.

*  Nerede kullanılır?

Yosun duvarlar, iç mekanlarda kullanılmaya müsaittir. Direkt güneş ışığı alan ve nem oranı yüksek olan yerlerde kullanılmasını tavsiye etmiyoruz. Bu ürünün bitki yetişmeyecek koşullarda olan yerlere alternatif olarak kullanıldığı unutulmamalıdır. Otellerin fitness ve spa bölümleri, Avm’ler, mağazalar, cafe ve resturantlar, bireysel müşterilerimizin gün ışığı görmeyen evlerinin köşeleri gibi çok geniş bir alana yayılan ve hepsinin ortak paydası bitki yetişmeyecek kadar karanlık olan mekanlar olmasıdır.

* Bu duvarlarda kullanılan malzemenin özelliği nedir?

Yurt dışından ithal edilen bu yosunlar, 8 yıl boyunca bozulmadan duvarları süslüyor. Hem de hiç bir bakıma ve sulamaya ihtiyaç duymadan. Nasıl mı? Bu yosunlar çeşitli mineral ve tuzlarla işlemlerden geçirilerek mumyalanıyor. Bu işleme şoklama deniliyor. Yani yapılan işlemi özetleyecek olursak, burada yapılan işlemle bitkinin su alışverişini sağlayan  su iletim demetlerinin, suyu dışarıya salmasının önüne geçiliyor. Bu sayede bitki ilk günkü tazeliğinde uzun yıllarca kalabiliyor.

* Yosun duvarların sağladığı avantajlar nelerdir?

Yosun duvarların en büyük avantajı hiç bir şekilde bakıma, sulamaya yada gün ışığına ihtiyaç duymuyor olmasıdır. Bu muhteşem özelliklerini dekoratif özelliği ile de bütünlüyor olması bir çok farklı kesimin dikkatini çekmesine sebep olmaktadır. Yosun duvarlar, istenilen noktaya istenilen m2’ler de uygulanabilir olması ise çok farklı tasarımlar yapabilmemize imkan sağlıyor.

* Yaz- kış yeşil kalıyorlar mı?

 8 sene boyunca  ilk günkü tazeliğini kaybetmeden duvarları süsleyebiliyor.

* Hava koşullarından etkilenirler mi?

Yosunlar çeşitli tuz ve minerallerle mumyalandığı için, dış mekan şartlarına dayanıklı değildir. Suyla temas ediyor olması bitkinin ömrünü kısalmasına neden olacaktır. Bu sebepten iç mekanlarda tercih edilmesini öneriyoruz.

* Hazırlarken nasıl bir yol izleniyor ve kaç günde bitiriliyor?

Öncelikli olarak uygulama alanına gidilip, alan keşfi yapılıyor. Alan sıfırdan dekore ediliyorsa mimarlık firmasından ilgili çizim dosyalarını alıyoruz. Ve alanın ne amaçla, ne şekilde kullanılacağını öğreniyoruz. Akabinde duvarda olabilecek çalışmaların görsellemelerini (Bilgisayar ortamında alanın yosun duvar yapılmış halini müşteriye sunulması)  teklifimiz ile birlikte sunumunu yapıyoruz. Onaylandıktan sonra ise imalat sürecimiz başlıyor. Bu işlemden sonrasını belirli bir standarda oturtmamız imkansız oluyor. Çünkü her alan farklı bir proje ve yeni heyecanlar demek. Dolayısıyla m2’ler arttıkça yada azaldıkça imalat süresi uzuyor yada kısalıyor. İmalat süreci atölyemizde tamamlandıktan sonra, montaj ekibimiz ile birlikte alanda bu yosun levhalarımızı montaj işlemini gerçekleştiriyoruz. ve sonrasında gülen yüzler görmek en büyük keyif oluyor bizler için.

Sizler hayal edin, bizler gerçekleştirelim.

http://www. dijimecmua. com/flash/index. php?id=12818

Send this to a friend