Bitkiler çelikle nasıl çoğaltılır?

Bitki hastalıklarına organik çözümler
17 Haziran 2016
Mükemmel çilekler için…
17 Haziran 2016
Bitki hastalıklarına organik çözümler
17 Haziran 2016
Mükemmel çilekler için…
17 Haziran 2016

Bitkiler çelikle nasıl çoğaltılır?

Süs bitkilerini çelikle veya kökten çoğaltmak istiyorsunuz. Ama tüm şartları sağladığınız halde, köklenme olmuyor. Çelik çabuk çürüyor, köklenme olsa bile tutmuyor, tutsa bile gelişme göstermiyor. Bu tip bir durumla karşılaştıysanız, çelik yaparken başarılı olmanın püf noktalarına göz atmalısınız.

  1. Esintisiz ve gölge yerde bulundurursanız, bitkile­riniz fotosentezi gerçekleştiremez. Köklenme olsa bile, gelişme gösteremez. Fotosentez için sağlıklı hava akımı, bol aydınlık, besleyici toprak ve yeterli ısı gibi şartları yerine getirmelisiniz.
  2. Bitkinizin çoğaltma zamanını belirlemelisiniz. Kök ve gövdenin kuvvetli gelişim döneminin hangi mevsime denk geldiği gibi bilgilere hakim olmalı­sınız.
  3. Çelikle çoğaltmak istediğiniz bitkinin, son bir yılda, azot oranı yüksek gübrelerle takviye edilme­miş olması gerekir. Şeker gübresi gibi azot oranı yüksek besinler çeliklerin köklerini zayıflatır ya da köklense bile çürüme riskini artırır.
  4. Bitkinizi kuvvetsiz bir toprakta yetiştiriyorsanız, gücünü köklere vermiş olacaktır. Sonuçta ana göv­dede kayıp vardır ve çelikte başarısız olabilirsiniz.

Çoğaltmak istediğiniz bitkiyi önce bir yıl boyunca iyi bir toprakta aşırıya kaçmadan düzenli olarak beslemelisiniz. Havadar bir ortam ve yeterli güneş sağlıklı gelişim için yeterlidir. Çoğaltmak için kul­landığınız bitkinin yorgun olmadığından emin olma­lısınız. Ana bitki en az bir yıl gerekli şartlarda geli­şim göstermeli, hiçbir mineral eksikliği çekmemeli ve hastalıklarla karşılaşmamalıdır. Yeteri kadar fotosentez yapan bitkiyi zamanı gelince, istediğiniz şekilde, kökten veya çelikle çoğaltabilirsiniz.

Send this to a friend