Kaktüs bakımının püf noktaları

Duyu bahçeleri
17 Haziran 2016
Küçük detaylar hayat kurtarır!
20 Haziran 2016
Duyu bahçeleri
17 Haziran 2016
Küçük detaylar hayat kurtarır!
20 Haziran 2016

Bakımı kolay bir bitki olan kaktüse özen göstermezseniz, kötü sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. İşte sağlıklı bir kaktüs yetiştirmenin püf noktaları…

  • Çoğu kaktüs türü bol güneşe ihtiyaç duyar ve parlak ışık ister. Ancak genç kaktüsler ile gölgede bak­tığınız kaktüsleri önce yarı güneşli bir alanda ortama alıştırmalı, sonra güneşe almalısınız. Özellikle yaz aylarında birden güneşe çıkarınca genç kaktüslerde yanmalar meydana gelebilir.
  • Kaktüslerinizi hava sirkülasyonu olan ancak cereyanda kalmayacak bir yerde yetiştirmeye özen gös­termelisiniz.
  • Kaktüsün yetiştiği toprak geçirgen olmalı. Bitki toprağında biraz kum-torf pomza karışımı kullanmanız önemli.
  • Kaktüslerin saksısına da özen göstermelisiniz. Kaktüslerin kökleri az olduğundan büyük saksılara ihtiyaç duymazlar. Toprak ihtiyacı diğer bitkilere göre daha azdır. Genç kaktüsleri başka saksıya almak için en uygun zaman bahar aylarıdır. değişimini yaparken dikkatli olmalısınız. Çünkü kökleri kırılgandır. Kaktüsü maşa ile tutmak bitki köklerinin kırılmasını önleyebilir.
  • Kaktüs büyüme dönemi olan ilkbaharda sulanmaya ihtiyaç duyar. Bu dönemde kaktüsünüzü haftada bir sulamanız uygun olacaktır. Sulamayı sabah erken ya da akşam geç saatte yapmanızı öneririz. Sula­mayı alttan yapmalı ve kaktüsün orta kısmında su biriktirmemelisiniz. Musluk suyu kaktüsünüzün büyü­mesine engel olabilir.
  • Toz kaktüsün ışık almasını engeller, dolayısıyla tozlandığını fark ettiğinde hemen temizlemeniz gere­kir. Dikenli olanları fön makinesi, dikensiz olanları da bir fırça yardımı ile temizleyebilirsiniz. Ama bunu kaktüsü zedelemeyecek şekilde yapmaya özen göstermelisiniz.

UNUTMAYIN!

Kaktüsünüze yılda 1 kez vitamin desteği verin. Işık miktarı yetersiz gelirse büyümenin biçimsiz olabileceğini göz önünde bulundurun. Bu arada kaktüsünüzle ilgili işlemleri yaparken elinize kalın bir eldiven giymeyi ihmal etmeyin.

Send this to a friend